Wakacje już za rogiem, a Ty wciąż nie masz swojego wymarzonego roweru? Nie ma co zwlekać. Dostępnosć jednośladów niestety wciąż jest mocno ograniczona, a i ciepłe dni przecież też niestety nie będą trwały bez końca.
Rower turystyczny. Na co zwrócić uwagę?
Wśród ofert wielu dostępnych na rynku marek rowerowych nie łatwo wybrać najciekawszą propozycję. Dla wielu osób najistotniejszym czynnikiem przy wyborze roweru jest cena. Niestety praktycznie w żadnym przypadku ta najniższa nie będzie przekłada się na jakość, co za tym idzie niezawodność.
Kolejnym i na pewno mniej oczywistym aspektem jest masa roweru. popularne “ładne damki” ważą często około 20 kilogramów. Wiele osób nie zwraca na ten czynnik uwagi, ale przecież niesamowicie wpływa to na komfort i jakość jazdy. Pomijając już kwestię wniesienia gdzieś tego roweru…
Rzeczą, której również nie można pominąć przy wyborze roweru turystycznego są jego podzespoły. Osprzęt, w który został wyposażony rower zazwyczaj zostaje z nami na dłużej, a przynajmniej takie jest założenie przy zakupie. Oczywiście, przy planowanych trasach na poziomie 100 km miesięcznie nie będzie on odgrywał ważniejszej roli, bo sprawdzą się tutaj już nawet proste modele Shimano. Jeżeli jednak planowane wycieczki rowerowe mają być dłuższe czy bardziej złożone (np. kilkudniowe wyprawy) koniecznie trzeba postawić na lepsze jakościowo grupy napędu.
Rower trekkingowy czy crossowy?
Oczywiście to zależy.
Rowery trekkingowe są już “pakietowo” wyposażone we wszystko, co niezbędne na każde podróżnicze warunki. Będą mieć już błotniki, bagażnik, nóżkę i oświetlenie zasilane z prądnicy zainstalowanej w przedniej piaście koła. Zazwyczaj posiadają również regulowany mostek, dzięki czemu łatwo można będzie ustawić położenie kierownicy. Często w tego typu jednośladach można też spotkać amortyzowaną sztycę podsiodłową i zawsze super wygodne, żelowe siodło.
Nie dla każdego rzecz jasna wszystkie te dodatki są niezbędne. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie rower crossowy. Absolutnie najbardziej popularny typ roweru ostatnich lat. Łączy w sobie bardzo wygodną pozycję i dużą wszechstronność. Dobrej klasy rowery crossowe potrafią ważyć mniej niż 13 kg, co niesamowicie przekłada się na jakość jazdy na tym rowerze. Oczywiście są one przygotowane do montażu błotników, bagażnika i innych gażdzetów, ale nie muszą one pozostać tutaj na stałe. Dzięki temu rower idealnie sprawdzi się podczas wakacyjnych wypraw, weekendowych wycieczek, kilkutygodniowych eskapad, ale i codziennych dojazdów do pracy.
A może rower turystyczny ze wspomaganiem elektrycznym?
Rower turystyczny ze wspomaganiem elektrycznym to fenomenalne rozwiązanie… dla każdego. Z zasady jest to normalny rower trekkingowy, ale wyposażony w silnik i baterię. Otrzymujemy więc tę samą super wygodną pozycję, ale znacznie większe możliwości. Pozwala to na pokonywanie do tej nieosiągalnych tras lub wydłużenie dziennych zasięgów. Użytkowanie takiego roweru wywołuje także znacznie większy uśmiech na twarzy i nie jest to skutek uboczny 😉
Zobacz także inne nasze propozycje w nowo powstającym sklepie internetowym!