Bootfitting

Idealnie dopasowane buty narciarskie to standard, na który zasługują Twoje stopy. Spraw, aby każda chwila spędzona na stoku była dla Ciebie wyłącznie przyjemnością.

Co to jest bootfitting?

Najprościej mówiąc bootfitting jest to złożony proces polegający na dopasowaniu masowo produkowanych butów narciarskich do indywidualnych potrzeb ich użytkownika.

.

Dlaczego bootfitting jest Ci potrzebny?

Każdy z nas ma niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju stopy. Mimo tego wszyscy kupujemy na co dzień buty szablonowe, masowo produkowane, które dobieramy wyłącznie na podstawie przybliżonej długości wkładki wewnętrznej. Kwestie doboru odpowiednich butów narciarskich są zdecydowanie bardziej skomplikowane. Przynajmniej powinny być, kiedy w ich wyborze pomaga bootfitter. Tak naprawdę bardzo rzadko zdarza się, że buty ściągnięte z półki leżą na czyichś nogach perfekcyjnie, a znalezienie idealnych dla siebie bez pomocy specjalisty jest niemal niemożliwe.

.

Dobór butów narciarskich krok po kroku.

Wybór najlepszych DLA CIEBIE butów narciarskich powinien rozpocząć od odpowiedzi na 5 kluczowych pytań:

  • Po jakich trasach głównie jeździsz?
  • Ile dni w sezonie spędzasz na stoku?
  • Na jakich nartach jeździsz?
  • Jakie są Twoje umiejętności narciarskie?
  • Jakim budżetem dysponujesz?

Analiza stóp w technologii 360° przy pomocy skanera Feetbox® 3D.

Jako pierwszy punkt bootfittingu w Polsce dajemy Ci możliwość przeprowadzenia pełnej analizy stóp przy pomocy skanera Feetbox® 3D. Jest to szybka i bardzo precyzyjna metoda, która wykorzystując nowoczesne technologie i informacje wprowadzone przez bootfittera w trakcie wywiadu:

  • dobiera buty właściwe dla umiejętności i preferencji narciarza,
  • wyszukuje modele odpowiadające anatomicznej budowie Twojej stopy,
  • wskazuje bootftterowi informacje dotyczące ewentualnej konieczności dalszych prac nad butem w celu perfekcyjnego dopasowania.

Przymierzanie butów narcarskich.

Na podstawie pomiarów sprzedawca powinien przygotować kilka par odpowiednich butów.
Jak je właściwie przymierzyć? Po włożeniu nogi należy kopnąć piętą w podłogę i zapiąć od góry (dość lekko) zaczynając ZAWSZE od drugiej klamry od góry. Dobry sklep z butami dla narciarzy powinien posiadać specjalną platformę ułatwiającą utrzymanie pozycji imitującej jazdę. Trzeba tak spędzić 15 minut, aby termoformowalna pianka wewnątrz buta trochę się rozgrzała i dopasowała do kształtu naszych stóp. Po upływie tego czasu można dopiąć buty trochę mocniej. Jeśli pojawi się jakiekolwiek ucisk trzeba go wskazać bootfitterowi.

Dobre wkładki – połowa sukcesu.

Spersonalizowane wkładki do butów bardzo często załatwiają problem odczuwania różnego rodzaju dyskomfortu, ponieważ korygują wiele wad postawy, które bywają ich bezpośrednią przyczyną. A oto jak wygląda cały proces.
Bootfitter zdejmuje odciski stóp w specjalnych poduszkach wypełnionych silikonem. Za pomocą pompki odsysa powietrze z poduszek otrzymując formę. Umieszcza w formie rozgrzane i uplastycznione w specjalnym piecyku wkładki, na których znów musi stanąć osoba dla której są one przygotowywane. Po wystygnięciu wkładki stają się sztywne i idealnie dopasowane do stóp użytkownika. Przed umieszczeniem w butach należy je już tylko dociąć na miarę.

Termiczne dopasowanie skorupy butów narciarskich.

W przypadku większych kłopotów w budowie stóp, kiedy samo dopasowanie wkładkami jest niewystarczające, należy wybrać buty z technologią termo dopasowania. Najpopularniejszym bowiem krokiem w kierunku idealnego dopasowania butów narciarskich jest formowanie ich skorupy na gorąco. W celu uplastycznienia skorupy podgrzewane są w specjalnym piecu, następnie do środka wkłada się wcześniej uformowane wkłady wraz z wkładkami. Ważne, by stopa była do odpowiednio przygotowana do całego procesu – wszystkie newralgiczne miejsca muszą zostać oklejone specjalnymi piankami (to zadanie pozostaje w kwestii bootfittera). Następnie w ciepłe jeszcze buty należy włożyć nogi, klamry delikatnie zapiąć zaczynając od góry. W celu przyśpieszenia procesu można zastosować specjalne maty chłodzące.
Cały proces termicznego dopasowywania butów trwa kilkanaście minut i co ważne jest powtarzalny. Producenci różnie określają ilość dopuszczalnych wznowień całego procesu, ale zazwyczaj może ich być kilkanaście.

Szlifowanie, odbarczanie i inne zabiegi „chirurgiczne”.

Można powiedzieć, że działania ostateczne, stosowane gdy żadne z wcześniejszych nie dały pożądanego efektu. Czy są bezpieczne? Tak, pod warunkiem, że wykonywane są przez profesjonalistów. Na tym etapie kluczowe są wiedza i doświadczenie. Bootfitter zaczyna od precyzyjnego oznaczenia ciągle gniotącego miejsca. Następnie pustą skorupę rozgrzewa w odpowiednim punkcie i wypcha od wewnątrz. Inną metodą jest mechaniczna obróbka skorupy dokonywana za pomocą frezarki z kulową końcówką. Stosuje się ją tylko w sztywnych butach sportowych, wykonanych z grubego plastiku.
Kolejnym sposobem, stosownym w przypadku butów posiadaczy bardziej tęgich stóp jest szlifowanie delty, czyli podkładki z tworzywa, na której opiera się wkład od wewnątrz.

technologie dopasowania butów narcirakich

Zaufaj tym, którzy wiedzą jak.

Zaawansowani narciarze i zawodowi sportowcy często spędzają w butach narciarskich nawet kilka godzin dziennie, przez kilkaset dni w roku. Nie trzeba jednak wyczynowo zajmować się tym sportem, aby wiedzieć jak kluczową sprawą dla każdego wyjazdu są dobrze dobrane buty narciarskie. Bottfitting ma na celu poprawienie komfortu i precyzji. Jesteśmy krawcami butów – mówi pan Maksymilian – współwłaściciel krakowiskich sklepów Windsport. Sport, zwłaszcza amatorski, powinien kojarzyć się z przyjemnością, a nie bólem. Aby przekonać się jak przyjemne może być narciarstwo wystarczy, że przed wyjściem na stok trafisz do odpowiednich drzwi. Działamy na rynku już ponad 20 lat – kontynuuje pan Maksymilian – i dzięki zdobytemu doświadczeniu możemy ciągle spełniać „marzenia” o dobrze dopasowanych butach narciarskich. Często zdarza nam się słyszeć, że ktoś marzy o dniu na stoku, który nie będzie później miał bolesnych konsekwencji. Są one różne – od tych mniejszych, jak niewielkie, punktowe, irytujące kłucie, po dyskomfort przechodzący w ból spowodowany poważniejszymi schorzeniami. W gruncie rzeczy zależy nam na tym, aby to nie noga musiała dopasowywać się do buta, ale by but, dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów, idealnie leżał na nodze.

CENNIK USŁUG BOOTFITTERSKICH

RODZAJ USŁUGICENA
Canting30,00 zł
Formowanie buta narciarskiego z termoformowalną skorupą250,00 zł
Formowanie buta wewnętrznego
(w przypadku butów niezakupionych w naszym sklepie)
100,00 zł
Konsultacja z bootfitterem100,00 zł
Odbarczanie skorup butów narciarskich
(jeden punkt)
80,00 zł
Wykonanie wkładów wtryskowychod 1100 zł

KONTAKT

Sklep rowerowy | Sklep narciarski | Serwis narciarski | Bootfitting - dopasowanie butów narciarskich | 
Sklep rowerowy | Serwis rowerowy | Bike fitting
Facebook